Омбудсманът съгласна с предучилищната за 4-годишните, но без такси за хранене
Омбудсманът Диана Ковачева изпрати препоръка до министъра на образованието и науката Красимир Вълчев с искане да отпадне таксата за хранене за децата, включени в задължителното предучилищно образование.
В понеделник просветният министър обяви, че МОН иска да въведе задължителна детска градина и за 4-годишните деца, като до два месеца трябва да бъдат разработени съответните законодателни промени в просветния закон, така че те да влязат в сила от новата учебна 2020/2021 г.
Общественият защитник е категорична, че е необходимо да отпадне таксата, която се заплаща за храната на децата. Тя посочва, че е установила, че размерът на тези такси е различен за цялата страна.
Според нея е необходимо да се приеме универсално национално решение за заплащане на таксите за хранене. Ковачева е на мнение, че по този начин държавата ще инвестира в ранното детско развитие и в предучилищното образование, ще се подкрепят българските общини и ще се гарантира равен достъп на всички деца до детски заведения.
В понеделник просветният министър обяви, че МОН иска да въведе задължителна детска градина и за 4-годишните деца, като до два месеца трябва да бъдат разработени съответните законодателни промени в просветния закон, така че те да влязат в сила от новата учебна 2020/2021 г.
Общественият защитник е категорична, че е необходимо да отпадне таксата, която се заплаща за храната на децата. Тя посочва, че е установила, че размерът на тези такси е различен за цялата страна.
Според нея е необходимо да се приеме универсално национално решение за заплащане на таксите за хранене. Ковачева е на мнение, че по този начин държавата ще инвестира в ранното детско развитие и в предучилищното образование, ще се подкрепят българските общини и ще се гарантира равен достъп на всички деца до детски заведения.
В препоръката си до министъра омбудсманът отбелязва, че решението за въвеждане на задължително предучилищно образование за четиригодишните деца е важна политика за ранното детско развитие, която може да реши редица проблеми, като отпадането от училище на децата, обхватът им в предучилищното образование, навременната подкрепа за работещите родители и т.н.
Ковачева поставя и няколко въпроса до МОН:
- Как ще бъде подготвена системата, за да поеме децата на четири години в задължителна форма на предучилищно образование, като това включва не само материалната база, но и техническата, човешките ресурси и каква ще бъде програмата за образование на децата и как тя ще отговори на развитието им на тази възраст?
- Какви са резултатите от пилотното въвеждане чрез проект на задължителното предучилищно образование на четиригодишните деца?
- Има ли вече решения за осигуряване на достъп до алтернативни форми за отглеждането и обучението на децата: самостоятелна форма на обучение, обучение в домашна среда, родителски кооперативи и др.?
- Как ще бъдат осигурени възможности за валидиране и сертифициране на знанията и уменията, получени от децата, извън детските заведения за предучилищното образование?
- Има ли рискове от закриване на яслени групи във връзка с недостига на материална база в големите градове?
Обмисля ли се въвеждането на задължителни стандарти за компонентите на социално-педагогическа среда в предучилищните заведения?
- Какви ще бъдат стандартите за броя на децата в групата на четиригодишните, за да има възможност да се приложи индивидуализиран подход към всяко дете?
- Планирани ли са реални инвестиции в човешкия ресурс, който е необходим за ранното детско развитие и предучилищното образование на четиригодишните деца?
/news.bg
Ковачева поставя и няколко въпроса до МОН:
- Как ще бъде подготвена системата, за да поеме децата на четири години в задължителна форма на предучилищно образование, като това включва не само материалната база, но и техническата, човешките ресурси и каква ще бъде програмата за образование на децата и как тя ще отговори на развитието им на тази възраст?
- Какви са резултатите от пилотното въвеждане чрез проект на задължителното предучилищно образование на четиригодишните деца?
- Има ли вече решения за осигуряване на достъп до алтернативни форми за отглеждането и обучението на децата: самостоятелна форма на обучение, обучение в домашна среда, родителски кооперативи и др.?
- Как ще бъдат осигурени възможности за валидиране и сертифициране на знанията и уменията, получени от децата, извън детските заведения за предучилищното образование?
- Има ли рискове от закриване на яслени групи във връзка с недостига на материална база в големите градове?
Обмисля ли се въвеждането на задължителни стандарти за компонентите на социално-педагогическа среда в предучилищните заведения?
- Какви ще бъдат стандартите за броя на децата в групата на четиригодишните, за да има възможност да се приложи индивидуализиран подход към всяко дете?
- Планирани ли са реални инвестиции в човешкия ресурс, който е необходим за ранното детско развитие и предучилищното образование на четиригодишните деца?
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 20:25 Йосиф Миладинов: Една мечта се сбъдна
- 20:17 Четири навика, които ни пречат да пестим
- 20:08 Опашки от коли на "Дунав мост 1"
- 20:00 Руски боен самолет се разби в Охотско море, пилотът е оцелял
- 19:50 Пунктът "Рудозем-Ксанти" ще заработи до края на годината, според Стефан Янев
- 19:38 Кандидатът за канцлер в Германия изпитва дълбок срам заради Втората световна война
- 19:30 Астън Вила уреди заместник на Грийлиш
- 19:18 Пянич иска да се върне в Ювентус