Няма опасност за водата на столичани, уверява Караниколов
Кризата в Перник отвори очите на всички. Обществото е вече изключително негативно настроено и затова властта не би си позволила да шикалкави. Това мнение изказа в студиото на Нова телевизия министър Емил Караниколов по повод съмнения, че решението да се снабди Перник с вода от "Белмекен" реално е взимане на вода за софиянци.
Емил Караниколов увери, че няма такова нещо, въпреки че заяви и че не приема изказвания като "взимаме водата на някого", тъй като водата е национално богатство.
Министърът обясни, че трябва да се даде време язовир "Студена" да си възвърне силите. В момента в язовира има вода за около 33 дни преди да се навлезе в т.нар. мъртва зона. Трябва да се спре ползването на вода от язовира, за да може и да се почисти т.нар. гъба, земната маса на дъното на язовира.
Караниколов заяви, че вярва в природата и това, че тя ще си свърши работата и ще напълно язовир "Студена". Проблем ще бъде ако има сериозно застудяване и наличният обем в язовир "Студена" замръзни.
По отношение на решението, което бе прието в Министерски съвет за изграждане на байпас за снабдяване на Перник с вода от "Белмекен", Караниколов обясни, че се взима един от притоците, които се вливат в "Белмекен". По думите му реално това се прави всяка година и водата на столичани по никакъв начин не се засяга. Ще има монтиран разходомер и така ще се знае точно колко вода отида към Перник. Язовир "Бели Искър" разполага с около 9 милиона кубика, като притокът е по-голям от оттока.
В момента София харчи около 180 милиона кубика на месец или между 400 и 500 хиляди кубика на денонощие. За Перник се гарантират 700 хиляди кубика на месец, обяви Караниколов и постави акцент върху разликата в количествата. Индустрията в Перник няма да ползва от тази вода и Караниколов бе категоричен, че законът по никакъв начин не позволява отклоняване на вода, която е за питейни и битови нужди. Законът е ясен, няма такъв ход, отсече министърът. На промишлеността е предложен варианта за ползва вода от язовир "Пчелина", който е стар и се е използвал. Там е нужно да се изградят 800 метра тръби и трябва да се направи ремонт на съществуващ канал, както и да се сложи разходомер, който незнайно защо е бил премахнат.
Сега си говорим за безводие, но няма да се учудя да си говорим пролетта или другата година за наводнения, предупреди Емил Караниколов. Язовирите в страната се държат на 60% и са като цяло компрометирани. Той обясни това с неподдържаната инфраструктура, но и с безхаберие на управниците в годините след изглаждането. Много ВиК дружества са в тежко състояние и няма интерес към концесиониране. София и Русе са дружествата, които са в добро състояние и това е благодарение на добрия концесионер.
На въпрос дали се страхува след ареста на министър Нено Димов и обвинението срещу него, Емил Караниколов заяви: "Какво означава да ни е страх, работим, спазваме законите и си носим отговорностите." /nova tv
Емил Караниколов увери, че няма такова нещо, въпреки че заяви и че не приема изказвания като "взимаме водата на някого", тъй като водата е национално богатство.
Министърът обясни, че трябва да се даде време язовир "Студена" да си възвърне силите. В момента в язовира има вода за около 33 дни преди да се навлезе в т.нар. мъртва зона. Трябва да се спре ползването на вода от язовира, за да може и да се почисти т.нар. гъба, земната маса на дъното на язовира.
Караниколов заяви, че вярва в природата и това, че тя ще си свърши работата и ще напълно язовир "Студена". Проблем ще бъде ако има сериозно застудяване и наличният обем в язовир "Студена" замръзни.
По отношение на решението, което бе прието в Министерски съвет за изграждане на байпас за снабдяване на Перник с вода от "Белмекен", Караниколов обясни, че се взима един от притоците, които се вливат в "Белмекен". По думите му реално това се прави всяка година и водата на столичани по никакъв начин не се засяга. Ще има монтиран разходомер и така ще се знае точно колко вода отида към Перник. Язовир "Бели Искър" разполага с около 9 милиона кубика, като притокът е по-голям от оттока.
В момента София харчи около 180 милиона кубика на месец или между 400 и 500 хиляди кубика на денонощие. За Перник се гарантират 700 хиляди кубика на месец, обяви Караниколов и постави акцент върху разликата в количествата. Индустрията в Перник няма да ползва от тази вода и Караниколов бе категоричен, че законът по никакъв начин не позволява отклоняване на вода, която е за питейни и битови нужди. Законът е ясен, няма такъв ход, отсече министърът. На промишлеността е предложен варианта за ползва вода от язовир "Пчелина", който е стар и се е използвал. Там е нужно да се изградят 800 метра тръби и трябва да се направи ремонт на съществуващ канал, както и да се сложи разходомер, който незнайно защо е бил премахнат.
Сега си говорим за безводие, но няма да се учудя да си говорим пролетта или другата година за наводнения, предупреди Емил Караниколов. Язовирите в страната се държат на 60% и са като цяло компрометирани. Той обясни това с неподдържаната инфраструктура, но и с безхаберие на управниците в годините след изглаждането. Много ВиК дружества са в тежко състояние и няма интерес към концесиониране. София и Русе са дружествата, които са в добро състояние и това е благодарение на добрия концесионер.
На въпрос дали се страхува след ареста на министър Нено Димов и обвинението срещу него, Емил Караниколов заяви: "Какво означава да ни е страх, работим, спазваме законите и си носим отговорностите." /nova tv
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 20:25 Йосиф Миладинов: Една мечта се сбъдна
- 20:17 Четири навика, които ни пречат да пестим
- 20:08 Опашки от коли на "Дунав мост 1"
- 20:00 Руски боен самолет се разби в Охотско море, пилотът е оцелял
- 19:50 Пунктът "Рудозем-Ксанти" ще заработи до края на годината, според Стефан Янев
- 19:38 Кандидатът за канцлер в Германия изпитва дълбок срам заради Втората световна война
- 19:30 Астън Вила уреди заместник на Грийлиш
- 19:18 Пянич иска да се върне в Ювентус