Нулева бебешка и майчина смъртност отчитат през миналата година в АГ - отделението в МБАЛ Добрич
Основната причина за спада на раждаемостта в България е икономическият фактор. Това сподели в студиото на Дарик началникът на отделението по Акушерство и гинекология в МБАЛ – Добрич д-р Ивайло Петев. Той информира, че в отделението през миналата година няма дете, починало по време на раждане. Майчина смъртност също няма регистрирана за последните две години. Процентите на родов травматизъм и инвалидизация при новородени в Добрич са доста под средните за страната, каза още д-р Петев.
По думите му, деца, родени в края на осмия месец вече не са проблем и притеснение за гинеколозите и неонатолозите.
В добричката болница ражданията с епидурална упойка са повече отколкото във Варна, сочат още наблюденията на местните акушар гинеколози. Според статистиката в страната 45% от родилките избират да раждат със секцио, а в Добрич този процент е 39%.
Средната възраст на акушерския състав в родилното отделение в добричката болница е висока – над 50 години. „Професията ни е много емоционална и изтощителна. Никъде няма такава спешност, каквато има в родилна зала. В региона нашата болница и в частност нашето отделение са единствените, които имат ресурса и техническата възможност да покрият всичко, което се случва по време на раждането през цялото денонощие. Специално в родилната помощ отделението ни е на много добро ниво. Чисто медицински ние предлагаме много добри условия и качествена родилна помощ. За последната година и половина нямаме нито един транспортиран пациент” – коментира д-р Ивайло Петев.
Той сподели още, че за повишаване качеството на гинекологичните операции болницата се нуждае от нов лапароскоп.Цената му варира между 100 и 300 хил.лева. /dnews.bg
По думите му, деца, родени в края на осмия месец вече не са проблем и притеснение за гинеколозите и неонатолозите.
В добричката болница ражданията с епидурална упойка са повече отколкото във Варна, сочат още наблюденията на местните акушар гинеколози. Според статистиката в страната 45% от родилките избират да раждат със секцио, а в Добрич този процент е 39%.
Средната възраст на акушерския състав в родилното отделение в добричката болница е висока – над 50 години. „Професията ни е много емоционална и изтощителна. Никъде няма такава спешност, каквато има в родилна зала. В региона нашата болница и в частност нашето отделение са единствените, които имат ресурса и техническата възможност да покрият всичко, което се случва по време на раждането през цялото денонощие. Специално в родилната помощ отделението ни е на много добро ниво. Чисто медицински ние предлагаме много добри условия и качествена родилна помощ. За последната година и половина нямаме нито един транспортиран пациент” – коментира д-р Ивайло Петев.
Той сподели още, че за повишаване качеството на гинекологичните операции болницата се нуждае от нов лапароскоп.Цената му варира между 100 и 300 хил.лева. /dnews.bg
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 20:25 Йосиф Миладинов: Една мечта се сбъдна
- 20:17 Четири навика, които ни пречат да пестим
- 20:08 Опашки от коли на "Дунав мост 1"
- 20:00 Руски боен самолет се разби в Охотско море, пилотът е оцелял
- 19:50 Пунктът "Рудозем-Ксанти" ще заработи до края на годината, според Стефан Янев
- 19:38 Кандидатът за канцлер в Германия изпитва дълбок срам заради Втората световна война
- 19:30 Астън Вила уреди заместник на Грийлиш
- 19:18 Пянич иска да се върне в Ювентус