Настояваме за преразглеждане на споразумението за пакет „Мобилност”

България иска преразглеждане на постигнатото днес споразумение по пакет „Мобилност”. Това беше съобщено от транспортния министър Росен Желязков на извънреден брифинг.

„Връщането на камиона е непропорционална и дискриминационна мярка, както връщането на водача и хибридния модел. Това са моментите в пакет „Мобилност”, по които България ще настоява за преразглеждане. Ще търсим арбитирането на съда“, съобщи Желязков.

Според него става дума за едно голямо противоречие.

„От една страна говорим за подобряване на Европа, за зелена мобилност, а действаме наопаки и увеличаваме вредните емисии“, коментира още транспортният министър.

По-рано днес на триалога беше постигнато споразумение за пакет „Мобилност“, което не отговаря на исканията на България.

Преговарящите от Европейската комисия, Европарламента и Съвета се договориха шофьорите на камионите да спят не повече от 45 часа в кабините. През останалото време трябва да бъдат в хотел, който да се плаща от работодателите. Освен това шофьорът на камиона е задължен да се връща в родината си веднъж на 4 седмици.

Камионите пък ще трябва да се връщат в държавата, в която е регистрирана фирмата, поне веднъж на 8 седмици. /tribune.bg
CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355