Наградиха режисьора проф. Димитрина Гюрова-Савова за заслуги към културата
Премиерът Бойко Борисов награди лично режисьора проф. Димитрина Георгиева Гюрова-Савова с държавната награда "Св. Паисий Хилендарски".
Наградата се дава за големи заслуги в областта на културата. Медалът бе даден в Министерския съвет в присъствието на министъра на културата Боил Банов.
Годишната държавна награда "Св. Паисий Хилендарски" е учредена с Постановление на Министерския съвет от 2000 г. Тя се присъжда за стимулиране на български творци и изпълнители на произведения, свързани с българската история и традиции. Миналата година отличието беше връчено на актьора Васил Михайлов.
Тазгодишният й носител е определен от жури с председател акад. Юлиан Ревалски - председател на БАН, и членове: проф. Станислав Семерджиев - ректор на НАТФИЗ, проф. Николай Драчев - ректор на НХА, доц. Красимира Александрова - директор на НБКМ, проф. д-р инж. Иван Марков - ректор на УАСГ, проф. Маргарита Ваклинова от БАН - археолог, както и проф. Пламен Джуров - композитор и диригент.
"Сърдечна благодарност за високото отличие, което получавам за скромната си творческа и педагогическа работа. Благодаря на всички студенти и сътрудници за предаността към общото дело, което сме вършили - и за таланта им, който е основата на успехите, за които получавам днешната награда", каза режисьорката.
Проф. Димитрина Гюрова е родена на 9 октомври 1934 г. в Бургас. През 1952 г. е приета в класа по режисура на проф. Боян Дановски.
Нейни постановки са представяни на сцените на театрите в цялата страна. Участвала е при създаването на повече от 40 телевизионни постановки. От 1975 г. Димитрина Гюрова преподава актьорство за драматичен театър в НАТФИЗ и е професор там.
Тя е двукратен носител на Наградата на София и на Наградата за "Режисура" на Съюза на артистите в България. /news.bg
Наградата се дава за големи заслуги в областта на културата. Медалът бе даден в Министерския съвет в присъствието на министъра на културата Боил Банов.
Годишната държавна награда "Св. Паисий Хилендарски" е учредена с Постановление на Министерския съвет от 2000 г. Тя се присъжда за стимулиране на български творци и изпълнители на произведения, свързани с българската история и традиции. Миналата година отличието беше връчено на актьора Васил Михайлов.
Тазгодишният й носител е определен от жури с председател акад. Юлиан Ревалски - председател на БАН, и членове: проф. Станислав Семерджиев - ректор на НАТФИЗ, проф. Николай Драчев - ректор на НХА, доц. Красимира Александрова - директор на НБКМ, проф. д-р инж. Иван Марков - ректор на УАСГ, проф. Маргарита Ваклинова от БАН - археолог, както и проф. Пламен Джуров - композитор и диригент.
"Сърдечна благодарност за високото отличие, което получавам за скромната си творческа и педагогическа работа. Благодаря на всички студенти и сътрудници за предаността към общото дело, което сме вършили - и за таланта им, който е основата на успехите, за които получавам днешната награда", каза режисьорката.
Проф. Димитрина Гюрова е родена на 9 октомври 1934 г. в Бургас. През 1952 г. е приета в класа по режисура на проф. Боян Дановски.
Нейни постановки са представяни на сцените на театрите в цялата страна. Участвала е при създаването на повече от 40 телевизионни постановки. От 1975 г. Димитрина Гюрова преподава актьорство за драматичен театър в НАТФИЗ и е професор там.
Тя е двукратен носител на Наградата на София и на Наградата за "Режисура" на Съюза на артистите в България. /news.bg
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 20:25 Йосиф Миладинов: Една мечта се сбъдна
- 20:17 Четири навика, които ни пречат да пестим
- 20:08 Опашки от коли на "Дунав мост 1"
- 20:00 Руски боен самолет се разби в Охотско море, пилотът е оцелял
- 19:50 Пунктът "Рудозем-Ксанти" ще заработи до края на годината, според Стефан Янев
- 19:38 Кандидатът за канцлер в Германия изпитва дълбок срам заради Втората световна война
- 19:30 Астън Вила уреди заместник на Грийлиш
- 19:18 Пянич иска да се върне в Ювентус