Меко време до Коледа, другата седмица пролет през декември
Бурно заседание на Синоптичната комисия, бурно заради мъгливите дни над София и плановете на новия председател на ЕК Урсула фон дер Лайен да се инвестират на 3 трилиона евро, тоест 3 хиляди милиарда евро, в период от 10 години, за да се превърне Европа във въглеродно неутрален континент. До 2030 година е желанието да се използват тези средства за преструктуриране на енергийната система и въглеродно неутрални политики.
На този въпрос Синоптичната комисия се връща малко по-късно, а в началото отделя внимание на мъгливото време. Става ясно, че мъгли е имало, има и ще има, че преди 15 - 20 години въздухът в София е бил далеч по-мръсен заради оловния бензин, металургичния комбинат Кремиковци и масовото отпление с въглища. Независимо от това, градът очевидно е оцелял и кореняците софиянци нямат проблеми с мъглата и финита прахови частици. Издига се твърдението, че има известна психоза при това разпалвана от медиите, които обичат катастрофичните новини, защото се четат, гледат, слушат. Та в тази връзка Синоптичната комисия призозвава за повече спокойствие и разум, защото с мъгливото време не можем да се борим, когато го има, то е част от света около нас. Разбира се, въдухът е неприятен и по-мръсне, спор няма, но така е било и така ще бъде. Дори да спрем транспорта и отоплението, резултатът ще е почти същия.
Членовете на комисията правят една проста сметка - 3 трилиона евро за борба с климатичните промени за десет години означава, че на ден трябва да се инвестират/харчат близо 800 млн евро. Това е така за да могат да се похарчат в рамките на тези десет години. И ако в Европа живеят малко над 500 млн. души то това означава, че всеки от нас ще дава по около 3 лева на ден, за да се борим с така наречените климатични промени.
В един момента Синоптичната комисия се захваща със средносрочните модели, които показват интересни неща, като например, че другата седмица времето ще е доста по-топло от обичайнота за средата и края на декември и че сняг на хоризонта почти не се вижда. Поне на този етап.
В сряда, четвъртък, а после в събота са възможни валежи, главно от дъжд, някой модели чертаят слаби превалявания от сняг на запад в събота, но това не е сигурна и остава само като възможност. Температурите няма да се понижават, по -скоро ще се повишават и следващата седмица в низините ще бъдат над 12, 13 градуса. Сутрешните температури навсякъде се очартават да са над нулата, което е значително по-меко време от обичайнота.
Тъй като ще сме под влияние на високо атмосферно налягане е възможно да видим отново дни с мъгли в затворените котловини и по поречието на реките. Очевидно е, че тази зима има повече мъгливи дни от миналата, поне да днес, а се очартава възможност за мъгли и в близките 10 дни.
За моменат Коледата ще е възможна, но без съществени валежи и без сняг, но да се надяваме, че нещата ще се променят и ще видим малко истинска зима, дано, ама надали. /dnews.bg
На този въпрос Синоптичната комисия се връща малко по-късно, а в началото отделя внимание на мъгливото време. Става ясно, че мъгли е имало, има и ще има, че преди 15 - 20 години въздухът в София е бил далеч по-мръсен заради оловния бензин, металургичния комбинат Кремиковци и масовото отпление с въглища. Независимо от това, градът очевидно е оцелял и кореняците софиянци нямат проблеми с мъглата и финита прахови частици. Издига се твърдението, че има известна психоза при това разпалвана от медиите, които обичат катастрофичните новини, защото се четат, гледат, слушат. Та в тази връзка Синоптичната комисия призозвава за повече спокойствие и разум, защото с мъгливото време не можем да се борим, когато го има, то е част от света около нас. Разбира се, въдухът е неприятен и по-мръсне, спор няма, но така е било и така ще бъде. Дори да спрем транспорта и отоплението, резултатът ще е почти същия.
Членовете на комисията правят една проста сметка - 3 трилиона евро за борба с климатичните промени за десет години означава, че на ден трябва да се инвестират/харчат близо 800 млн евро. Това е така за да могат да се похарчат в рамките на тези десет години. И ако в Европа живеят малко над 500 млн. души то това означава, че всеки от нас ще дава по около 3 лева на ден, за да се борим с така наречените климатични промени.
В един момента Синоптичната комисия се захваща със средносрочните модели, които показват интересни неща, като например, че другата седмица времето ще е доста по-топло от обичайнота за средата и края на декември и че сняг на хоризонта почти не се вижда. Поне на този етап.
В сряда, четвъртък, а после в събота са възможни валежи, главно от дъжд, някой модели чертаят слаби превалявания от сняг на запад в събота, но това не е сигурна и остава само като възможност. Температурите няма да се понижават, по -скоро ще се повишават и следващата седмица в низините ще бъдат над 12, 13 градуса. Сутрешните температури навсякъде се очартават да са над нулата, което е значително по-меко време от обичайнота.
Тъй като ще сме под влияние на високо атмосферно налягане е възможно да видим отново дни с мъгли в затворените котловини и по поречието на реките. Очевидно е, че тази зима има повече мъгливи дни от миналата, поне да днес, а се очартава възможност за мъгли и в близките 10 дни.
За моменат Коледата ще е възможна, но без съществени валежи и без сняг, но да се надяваме, че нещата ще се променят и ще видим малко истинска зима, дано, ама надали. /dnews.bg
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 20:25 Йосиф Миладинов: Една мечта се сбъдна
- 20:17 Четири навика, които ни пречат да пестим
- 20:08 Опашки от коли на "Дунав мост 1"
- 20:00 Руски боен самолет се разби в Охотско море, пилотът е оцелял
- 19:50 Пунктът "Рудозем-Ксанти" ще заработи до края на годината, според Стефан Янев
- 19:38 Кандидатът за канцлер в Германия изпитва дълбок срам заради Втората световна война
- 19:30 Астън Вила уреди заместник на Грийлиш
- 19:18 Пянич иска да се върне в Ювентус