Мандра замърсила река Искър

Приключи проверката на РИОСВ-София по сигнал за замърсяване на река Искър.

Припомняме, в неделя читател на news.bg сигнализира, че във водите на реката над ВЕЦ Кокаляне се събира гъста пяна и се усеща неприятна и задушлива миризма.

Ден по-късно екоинспекцията извърши проверка, при която беше установено, че замърсяването е причинено от препарати.

При проверката са били обходени местностите около ВЕЦ "Кокаляне", пада под изкуствения бенд преди включването на река Ведена в река Искър и по поречието на река Ведена до село Железница. Проверена е и мандрата в село Железница.

На мандрата е дадено предписание да не се допуска изтичане на отпадъчни води, формирани от производствена дейност извън изгребните ями.

Констатирано е нерегламентирано заустване на води след мандрата на село Железница. Взети са контролни водни проби. Резултатите от изпитването им ще бъдат готови след лабораторния анализ.

Ако бъдат установени нарушения, ще се предприемат наказателни мерки, уверяват от екоинспекцията. /news.bg
CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355