Кризата в Перник ще се задълбочава заради студа
Кризата с липсата на вода в Перник ще се задълбочава заради студеното време. Такова мнение изрази пред Дарик природозащитникът Атанас Русев. Според него молебенът на перничани трябва да е не за дъжд, а за по-топло време. Русев има свой план за спасение от безводието. Идеята му е да се оптимизират наличните източници във водосбора на язовир „Студена“ във Витоша, като се запушат незаконните отклонения и се почистят губилищата в коритото на река Струма, за да има максимална проводимост за водата, която потъва през тях в пещерна система и излиза отново на повърхността чрез извор „Врелото“. Във втория етап на плана се предвижда извор, който досега не е бил част от водосбора на „Студена“, да бъде добавен към него.
Според Русев въпросът как може да се напълни язовир "Студена" е изключително закъснял, защото той е на нива, за които може да се каже, че вътре няма вода.
Да пълним язовира в най-неподходящия за това сезон, когато вече е зима, в момента на място има около 30 см сняг, високо в планината има около 40-50 см сняг, преспи, всичко е замръзнало. Тази вода трябва да дойде отнякъде, но в момента става все по-трудно да дойде от планината, което всъщност е най-големият ресурс.
Измереният преди дни дебит от 200 литра в секунда, който се влива в язовира от извора "Врелото", по думите на Атанас Русев е променлива величина.
Като падне сняг и е студено, подозирам, че след два или три дни този дебит ще намалее много. Аварийният план, който бяхме измислили, който трябва да се реализира и го реализираме, но без никакво съдействие до момента, всички са уведомени за този план преди повече от 40 дни. Ако бяхме започнали да действаме с целия размер, който държавата позволява, преди един месец, нещата щяха да бъдат коренно различни. /dnews.bg
Според Русев въпросът как може да се напълни язовир "Студена" е изключително закъснял, защото той е на нива, за които може да се каже, че вътре няма вода.
Да пълним язовира в най-неподходящия за това сезон, когато вече е зима, в момента на място има около 30 см сняг, високо в планината има около 40-50 см сняг, преспи, всичко е замръзнало. Тази вода трябва да дойде отнякъде, но в момента става все по-трудно да дойде от планината, което всъщност е най-големият ресурс.
Измереният преди дни дебит от 200 литра в секунда, който се влива в язовира от извора "Врелото", по думите на Атанас Русев е променлива величина.
Като падне сняг и е студено, подозирам, че след два или три дни този дебит ще намалее много. Аварийният план, който бяхме измислили, който трябва да се реализира и го реализираме, но без никакво съдействие до момента, всички са уведомени за този план преди повече от 40 дни. Ако бяхме започнали да действаме с целия размер, който държавата позволява, преди един месец, нещата щяха да бъдат коренно различни. /dnews.bg
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 20:25 Йосиф Миладинов: Една мечта се сбъдна
- 20:17 Четири навика, които ни пречат да пестим
- 20:08 Опашки от коли на "Дунав мост 1"
- 20:00 Руски боен самолет се разби в Охотско море, пилотът е оцелял
- 19:50 Пунктът "Рудозем-Ксанти" ще заработи до края на годината, според Стефан Янев
- 19:38 Кандидатът за канцлер в Германия изпитва дълбок срам заради Втората световна война
- 19:30 Астън Вила уреди заместник на Грийлиш
- 19:18 Пянич иска да се върне в Ювентус