КНСБ: Електронна платформа ще оправи проблемите с лекарствата
Проблемите с лекарствата биха се решили, ако държавните, общинските и частните болници започнат да ги поръчват централизирано и през електронната платформа. Това каза пред журналисти Иван Кокалов от КНСБ, след заседание на Надзорния съвет на НЗОК. Той подчерта, че това би било решението на проблема и уточни, че би трябвало така да процедират лечебни заведения, ако искат да работят с обществения ресурс за здравеопазване, предава БТА.
Сегашната законова възможност частните болници да не правят обществени поръчки за лекарства Кокалов окачестви като "лобистко решение".
Някой трябва да обясни кой дистрибутор си е позволил до 700 процента надценка, каза председателят на Българския лекарски съюз /БЛС/ д-р Иван Маджаров. Той добави, че БЛС очаква информация от проверката, която ще се извърши от Съвета по цени и реимбурсиране на лекарствени средства по казуса с лекарство, което държавните болници купуват на определена цена, а частните - до 7 пъти по-висока. "Кой има информация как се търгува лекарството - който плаща, и е чудно как страната, която купува, не е забелязала 7 пъти разлика в цените", добави още той. Маджаров също подкрепя тезата, че частните болници трябва да правят обществени поръчки, ако искат да ползват обществения ресурс.
Кокалов и Маджаров увериха, че договорните партньори на НЗОК няма да загубят от това, че новият Национален рамков договор /НРД/ все още не е обнародван. Очаква се документът да бъде публикуван в Държавен вестник в края на тази седмица.
Надзорният съвет ще възложи изготвяне на проект и анализ дали има възможност да се намали броят на районните здравноосигурителни каси. Това не е самоцел, искаме да подобрим обслужването на хората и разходването на ресурс, увери Кокалов. На следващото заседание ще се обсъжда засилването на контролните функции на НЗОК. /БТА
Сегашната законова възможност частните болници да не правят обществени поръчки за лекарства Кокалов окачестви като "лобистко решение".
Някой трябва да обясни кой дистрибутор си е позволил до 700 процента надценка, каза председателят на Българския лекарски съюз /БЛС/ д-р Иван Маджаров. Той добави, че БЛС очаква информация от проверката, която ще се извърши от Съвета по цени и реимбурсиране на лекарствени средства по казуса с лекарство, което държавните болници купуват на определена цена, а частните - до 7 пъти по-висока. "Кой има информация как се търгува лекарството - който плаща, и е чудно как страната, която купува, не е забелязала 7 пъти разлика в цените", добави още той. Маджаров също подкрепя тезата, че частните болници трябва да правят обществени поръчки, ако искат да ползват обществения ресурс.
Кокалов и Маджаров увериха, че договорните партньори на НЗОК няма да загубят от това, че новият Национален рамков договор /НРД/ все още не е обнародван. Очаква се документът да бъде публикуван в Държавен вестник в края на тази седмица.
Надзорният съвет ще възложи изготвяне на проект и анализ дали има възможност да се намали броят на районните здравноосигурителни каси. Това не е самоцел, искаме да подобрим обслужването на хората и разходването на ресурс, увери Кокалов. На следващото заседание ще се обсъжда засилването на контролните функции на НЗОК. /БТА
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 20:25 Йосиф Миладинов: Една мечта се сбъдна
- 20:17 Четири навика, които ни пречат да пестим
- 20:08 Опашки от коли на "Дунав мост 1"
- 20:00 Руски боен самолет се разби в Охотско море, пилотът е оцелял
- 19:50 Пунктът "Рудозем-Ксанти" ще заработи до края на годината, според Стефан Янев
- 19:38 Кандидатът за канцлер в Германия изпитва дълбок срам заради Втората световна война
- 19:30 Астън Вила уреди заместник на Грийлиш
- 19:18 Пянич иска да се върне в Ювентус