Google прави нов ход в името на поверителността на потребителите. Или в това на собствената си печал
Google планира да ограничи употребата на "бисквитки" от трети страни в своя браузър Chrome - ход, за който компанията твърди, че е насочен към повишаване на поверителността на потребителите, пише The Wall Street Journal.
Компанията от месеци дава сигнали, че има интерес да добави повече контрол върху малките файлове, които помагат на интернет страниците - и на други страни, включително рекламодатели - да получават информация за посетителите. Но засега не е предприела нищо, за разлика от Apple и Mozilla, които въведоха строг контрол в техните Safari и Firefox.
За разлика от двете горепосочени компании, Google изкарва приходите си от реклама. Затова и издатели и рекламодатели сега посочват, че най-вероятната цел на промените е ограничаване на информацията, които трети страни получават за потребителите, за сметка на самата Google, която ще продължи да ги събира.
Информацията идва в момент, в който група главни прокурори в САЩ заедно с Министерство на правосъдието правят проверка дали Google не е нарушила антимонополното законодателство. През първите три тримесечия на годината компанията е получила приходи в размер на $97,24 милиарда.
Във вторник от компанията съобщиха, че ще премахнат поддържката на "бисквитки" от трети страни в рамките на следващите две години. Тези "бисквитки" се използват от услугите за следене на реклами и анализ и "следват" потребителя в интернет, за да научат какви сайтове посещава. Тези данни са ценни за рекламодателите, но предизвикаха критики през последните години.
В същото време "бисквитките", които директно се събират от интернет страницата, ще останат факт. Google събира данни от потребителите, когато те ползват Chrome, търсачката или други продукти. Използвайки продуктите на самата компания, дружеството може да заяви, че следи потребителите именно като първа страна. И следенето да остане.
Chrome е най-използваният браузър в света с дял от 56% през декември. На втора позиция е Safari на Apple с 18%. /money.bg
Компанията от месеци дава сигнали, че има интерес да добави повече контрол върху малките файлове, които помагат на интернет страниците - и на други страни, включително рекламодатели - да получават информация за посетителите. Но засега не е предприела нищо, за разлика от Apple и Mozilla, които въведоха строг контрол в техните Safari и Firefox.
За разлика от двете горепосочени компании, Google изкарва приходите си от реклама. Затова и издатели и рекламодатели сега посочват, че най-вероятната цел на промените е ограничаване на информацията, които трети страни получават за потребителите, за сметка на самата Google, която ще продължи да ги събира.
Информацията идва в момент, в който група главни прокурори в САЩ заедно с Министерство на правосъдието правят проверка дали Google не е нарушила антимонополното законодателство. През първите три тримесечия на годината компанията е получила приходи в размер на $97,24 милиарда.
Във вторник от компанията съобщиха, че ще премахнат поддържката на "бисквитки" от трети страни в рамките на следващите две години. Тези "бисквитки" се използват от услугите за следене на реклами и анализ и "следват" потребителя в интернет, за да научат какви сайтове посещава. Тези данни са ценни за рекламодателите, но предизвикаха критики през последните години.
В същото време "бисквитките", които директно се събират от интернет страницата, ще останат факт. Google събира данни от потребителите, когато те ползват Chrome, търсачката или други продукти. Използвайки продуктите на самата компания, дружеството може да заяви, че следи потребителите именно като първа страна. И следенето да остане.
Chrome е най-използваният браузър в света с дял от 56% през декември. На втора позиция е Safari на Apple с 18%. /money.bg
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 20:25 Йосиф Миладинов: Една мечта се сбъдна
- 20:17 Четири навика, които ни пречат да пестим
- 20:08 Опашки от коли на "Дунав мост 1"
- 20:00 Руски боен самолет се разби в Охотско море, пилотът е оцелял
- 19:50 Пунктът "Рудозем-Ксанти" ще заработи до края на годината, според Стефан Янев
- 19:38 Кандидатът за канцлер в Германия изпитва дълбок срам заради Втората световна война
- 19:30 Астън Вила уреди заместник на Грийлиш
- 19:18 Пянич иска да се върне в Ювентус