Газовата връзка с Гърция да е готова през октомври, настоява Петкова

По инициатива на министър Теменужка Петкова в Министерството на енергетиката се проведе среща за отчитане на дейностите по проекта за изграждане на интерконектора с Гърция.

В срещата участваха изпълнителните директори на проектната компания "Ай СИ Джи Би" ЕАД от българска и от гръцка страна, представители на доставчика на тръби - "Коринт Пайпуър", на строителя - АВАКС, и на инженер-консултанта - "Консорциум Тибей".

Петкова призова компаниите да работят активно и подчерта, че завършването на строежа на газовата връзка трябва да приключи през октомври тази година.

Тя подчерта, че въвеждането в експлоатация на проекта в синергия с Трансадриатическия газопровод е от стратегическо значение. Чрез интерконектора страната ни ще получава договорените 1 млрд. куб м./год. азербайджански природен газ за страната от втората фаза на газовото находище Шах Дениз.

От своя страна представителите на "Коринт Пайпуър" увериха, че производството на тръби се реализира по график. През февруари ще се доставят необходимите тръби за изграждането на първите 47 км от интерконектора.

От АВАКС пък посочиха, че необходимата техника за извършване на автоматично заваряване на тръби вече е доставена в Солун и предстои да се транспортира към трасето в България. В момента продължават да се изпълняват подготвителни дейности по трасето както на българска, така и на гръцка територия.
CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355