Eлитът на София се прости с акад. Благовест Сендов

Академици, професори и други учени и творци, политици, дипломати, министри и общественици препълниха фоайето на бившия партиен дом, за да изпратят във вечния му път акад. Благовест Сендов. Той почина на 19 януари, само дайсетина дни преди да навърши 88 години.

Покойникът беше положен в затворен ковчег, до който стояха четирима гвардейци.

Съболезнованията приемаха съпругата Анна Сендова и синът му Благовест Сендов-младши.

Траурната церемония започна с изпълнението на националния химн, при който гвардейците изпълниха командата "за почест".

Първа прочете траурно слово Цвета Караянчева, председател на 44-о народно събрание. Акад. Сендов беше председател на 37-ото и зам.-председател на 38-ото.

Слова за акад. Благовест Сендов произнесоха и председателят на БАН Юлиан Ревалски, писателят акад. Антон Дончев, ректорът на СУ проф. дфн Анастас Герджиков, както и посланикът на Япония в България Масато Ватанабе.

Бяха прочетени съболезнователни телеграми от президента на България Румен Радев, който е на посещение в Израел, премиера Бойко Борисов, Симеон Сакскобургготски и други известни личности и инстутиции.

На поклонението присъстваха вицепрезидентът Илияна Йотова, кметът на София Йорданка Фандъкова, лидерът на БСП Корнелия Нинова и други бивши и сегашни депутати от БСП и други партии.

От сега действащите министри беше забелязан само Боил Банов, министър на културата. /24chasa.bg
CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355