Елен Герджиков: София няма да загуби нито един литър вода
"София няма да загуби нито един литър вода", каза Елен Герджиков, председател на Столичния общински съвет, пред БНТ.
"Водният баланс на София е повече от добър. София към този момент разполага с 460 млн. куб. м вода при годишно потребление около 140 млн. Това означава, че за следващите няколко години, дори при продължително засушаване, дори при няколко последователни години с недостатъчно валежи, София е гарантирана със своето водоснабдяване.", съобщи Герджиков.
По думите му още в предварителните разговори с правителството кметът на София е защитила интереса на софиянци.
Ключово заседание на Столичния общински съвет за водата от София към Перник решава дали да позволи водопреносната мрежа на София да бъде използвана за пренос на вода от язовир "Белмекен"/ "Бели Искър".
"Първото условие, което поискахме от държавата, са тези количества, които бъдат отпуснати за Перник, да бъдат компенсирани с вода от яз. "Белмекен". Това е заложено в доклада, който днес ще разгледа и надявам се да приеме СОС. Така че София няма да загуби нито един литър вода", каза Герджиков.
Второто условие е да бъде монтиран специален спирателен кран на "Мало Бучино" на изхода на Столична община, тоест това означава, че каквото и да се случи, столичани ще имат възможност да спрат водата, за да запазят своя воден баланс.
Още тази година държавата трябва да започне ремонт на язовирната стена на "Бели Искър", добави той. /БНТ
"Водният баланс на София е повече от добър. София към този момент разполага с 460 млн. куб. м вода при годишно потребление около 140 млн. Това означава, че за следващите няколко години, дори при продължително засушаване, дори при няколко последователни години с недостатъчно валежи, София е гарантирана със своето водоснабдяване.", съобщи Герджиков.
По думите му още в предварителните разговори с правителството кметът на София е защитила интереса на софиянци.
Ключово заседание на Столичния общински съвет за водата от София към Перник решава дали да позволи водопреносната мрежа на София да бъде използвана за пренос на вода от язовир "Белмекен"/ "Бели Искър".
"Първото условие, което поискахме от държавата, са тези количества, които бъдат отпуснати за Перник, да бъдат компенсирани с вода от яз. "Белмекен". Това е заложено в доклада, който днес ще разгледа и надявам се да приеме СОС. Така че София няма да загуби нито един литър вода", каза Герджиков.
Второто условие е да бъде монтиран специален спирателен кран на "Мало Бучино" на изхода на Столична община, тоест това означава, че каквото и да се случи, столичани ще имат възможност да спрат водата, за да запазят своя воден баланс.
Още тази година държавата трябва да започне ремонт на язовирната стена на "Бели Искър", добави той. /БНТ
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 20:25 Йосиф Миладинов: Една мечта се сбъдна
- 20:17 Четири навика, които ни пречат да пестим
- 20:08 Опашки от коли на "Дунав мост 1"
- 20:00 Руски боен самолет се разби в Охотско море, пилотът е оцелял
- 19:50 Пунктът "Рудозем-Ксанти" ще заработи до края на годината, според Стефан Янев
- 19:38 Кандидатът за канцлер в Германия изпитва дълбок срам заради Втората световна война
- 19:30 Астън Вила уреди заместник на Грийлиш
- 19:18 Пянич иска да се върне в Ювентус