Дионисиев: Обезлюдяването на селата унищожава билкопроизводството
В България билкопроизводството намалява. Една от причините за негативната тенденция е обезлюдяването на селата, които практически умират. Това каза пред БГНЕС изпълнителният директор на „Биопрограма“ Десислав Дионисиев.
„Обезлюдяването е огромен проблем, по-голям от това дали ще правим леки коли, дали ще имаме магистрала до Варна или до Бургас. Защото, няма държава, в която селото е умряло и иска да се живее добре“, подчерта Дионисиев.
Една от причините за упадъка на сектора са трудноизпълнимите регулации. „Играта“ е такава, че всички имат желание да получават субсидии. Съответно големите концерни трябва да продават своите препарати и биопроизводството не се вписва в тази рамка. Това го прави скъп бизнес, отбелязва Дионисиев. „Положението ни е такова, че нашето село практически умира и никой не взима адекватни мерки, за да се направи нещо“, каза още той.
В областта на билкопроизводството страната е на практика абсолютен вносител на продукция.
“Хората в сектора намаляват силно, принуждаваме се да търсим продукти от чужбина. Голяма част от нашите фирми станаха и вносители“, разкри Дионисиев. Генезисът според него се корени в некадърността на хората, които „водят“ българското земеделие и взимат управленски решения. Невежеството ражда непрекъснато проблеми.
По отношение на финансирането нещата се връзват перфектно, отбелязва изпълнителният директор на „Биопрограма“.
„Европа дава едни пари, а лобисти казват използвайте тези хербициди, защото са перфектни. След около 5-6 години се оказва, че не са перфектни и ако не бяха например американците да докажат, че глифузатът е вреден, щяхме да продължим да го използваме. Мечтата се връзва до такава степен, че големите фирми, които внасят хербициди, дори правят и контракти на тези, които ще произведат продукцията“, обясни Десислав Дионисиев.
От чисто потребителска гледна точка българинът е среден консуматор на чай. Търговските резултати на „Биопрограма“ показват, че през зимата се пие повече чай с около 80% в сравнение с лятото. С времето, все повече и повече хора, които живеят целесъобразно, разбират, че всъщност чаят ги връща към природосъобразен начин на живот“.
Препоръката на Дионисиев е всеки сам да намери най-подходящия чай, тъй като той е индивидуален както човекът. /БГНЕС
„Обезлюдяването е огромен проблем, по-голям от това дали ще правим леки коли, дали ще имаме магистрала до Варна или до Бургас. Защото, няма държава, в която селото е умряло и иска да се живее добре“, подчерта Дионисиев.
Една от причините за упадъка на сектора са трудноизпълнимите регулации. „Играта“ е такава, че всички имат желание да получават субсидии. Съответно големите концерни трябва да продават своите препарати и биопроизводството не се вписва в тази рамка. Това го прави скъп бизнес, отбелязва Дионисиев. „Положението ни е такова, че нашето село практически умира и никой не взима адекватни мерки, за да се направи нещо“, каза още той.
В областта на билкопроизводството страната е на практика абсолютен вносител на продукция.
“Хората в сектора намаляват силно, принуждаваме се да търсим продукти от чужбина. Голяма част от нашите фирми станаха и вносители“, разкри Дионисиев. Генезисът според него се корени в некадърността на хората, които „водят“ българското земеделие и взимат управленски решения. Невежеството ражда непрекъснато проблеми.
По отношение на финансирането нещата се връзват перфектно, отбелязва изпълнителният директор на „Биопрограма“.
„Европа дава едни пари, а лобисти казват използвайте тези хербициди, защото са перфектни. След около 5-6 години се оказва, че не са перфектни и ако не бяха например американците да докажат, че глифузатът е вреден, щяхме да продължим да го използваме. Мечтата се връзва до такава степен, че големите фирми, които внасят хербициди, дори правят и контракти на тези, които ще произведат продукцията“, обясни Десислав Дионисиев.
От чисто потребителска гледна точка българинът е среден консуматор на чай. Търговските резултати на „Биопрограма“ показват, че през зимата се пие повече чай с около 80% в сравнение с лятото. С времето, все повече и повече хора, които живеят целесъобразно, разбират, че всъщност чаят ги връща към природосъобразен начин на живот“.
Препоръката на Дионисиев е всеки сам да намери най-подходящия чай, тъй като той е индивидуален както човекът. /БГНЕС
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 20:25 Йосиф Миладинов: Една мечта се сбъдна
- 20:17 Четири навика, които ни пречат да пестим
- 20:08 Опашки от коли на "Дунав мост 1"
- 20:00 Руски боен самолет се разби в Охотско море, пилотът е оцелял
- 19:50 Пунктът "Рудозем-Ксанти" ще заработи до края на годината, според Стефан Янев
- 19:38 Кандидатът за канцлер в Германия изпитва дълбок срам заради Втората световна война
- 19:30 Астън Вила уреди заместник на Грийлиш
- 19:18 Пянич иска да се върне в Ювентус