Диана Ковачева: Работим активно за ограничаването на свръхправомощията на банките
"В момента се работи активно по проблема за ограничаване свръхправомощията на банките. Въпросът вече се разглежда в Народното събрание, като се предвиждат промени в Гражданско процесуалния кодекс. По тази тема ЕК е открила наказателна процедура срещу страната ни. Идеята е да се ограничат свръхправомощията на банките, които в момента ползват бърза процедура за санкциониране на кредитополучатели, които не погасяват вноските си, без да се чуе позицията на гражданите." Това каза при посещението си във Варна новият омбудсман Диана Ковачева. По думите й през следващата година отново ще се работи активно за приемане на закона за личния фалит.
При посещението си в морската столица Диана Ковачева подписа споразумение за партньорство с Икономическия университет в града. Целта е студентите да познават по-добре правата си, да работят с правната материя по тези въпроси, както и да имат възможност да карат стажове в администрацията на омбудсмана.
От статистистиката на службата за миналата година става ясно, че хората се оплакват най-вече срещу монополни институции като ВиК, енергоснабдителните дружества и "Топлофикация". В рамките на една година са внесени 9 912 жалби. Повече от 1000 са за нарушени социални права, 903 касаят правото на собственост. Жалбите срещу различни администрации са 665. По думите на омбудсмана хората се оплакват най-вече от конфликт на интереси при чиновниците, непрозрачно разходване на публични средства и липса на отговори от местни администрации. Заради активността на институцията през последната година и половина са изплатени около 11 милиона лева на работници, неполучавали възнаграждения с месеци, обясни Ковачева. /24chasa.bg
При посещението си в морската столица Диана Ковачева подписа споразумение за партньорство с Икономическия университет в града. Целта е студентите да познават по-добре правата си, да работят с правната материя по тези въпроси, както и да имат възможност да карат стажове в администрацията на омбудсмана.
От статистистиката на службата за миналата година става ясно, че хората се оплакват най-вече срещу монополни институции като ВиК, енергоснабдителните дружества и "Топлофикация". В рамките на една година са внесени 9 912 жалби. Повече от 1000 са за нарушени социални права, 903 касаят правото на собственост. Жалбите срещу различни администрации са 665. По думите на омбудсмана хората се оплакват най-вече от конфликт на интереси при чиновниците, непрозрачно разходване на публични средства и липса на отговори от местни администрации. Заради активността на институцията през последната година и половина са изплатени около 11 милиона лева на работници, неполучавали възнаграждения с месеци, обясни Ковачева. /24chasa.bg
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 20:25 Йосиф Миладинов: Една мечта се сбъдна
- 20:17 Четири навика, които ни пречат да пестим
- 20:08 Опашки от коли на "Дунав мост 1"
- 20:00 Руски боен самолет се разби в Охотско море, пилотът е оцелял
- 19:50 Пунктът "Рудозем-Ксанти" ще заработи до края на годината, според Стефан Янев
- 19:38 Кандидатът за канцлер в Германия изпитва дълбок срам заради Втората световна война
- 19:30 Астън Вила уреди заместник на Грийлиш
- 19:18 Пянич иска да се върне в Ювентус