Държавата изкупува частни гори за втори път

Държавата за втори път обявява процедура за закупуване на гори от частни собственици, съобщава БНР.

Причината е, че собствениците на частни гори у нас са над 1 млн., а горите частна собственост са раздробени на парцели под 10 дка, което прави управлението им трудно и неефективно.

До момента подадените заявления са 1715. Това е с над 50% повече, отколкото при първата процедура през 2016 г.

Елена Величкова от МЗХГ обясни, че собствениците имат интерес към тези сделки. Много от тях не били запознати със състоянието на горите, а целта на Министерството на земеделието била да подобри състоянието на тези имоти. По нейни думи интересът е взаимноизгоден.

Тя обясни, че няма значение какъв тип е гората, но площта трябва да е максимум 50 дка. Освен това имотът трябва да граничи с държавни гори.

"Най-много точки получават имотите с площ между 1 и 10 дка. Горските имоти трябва да имат защитни или специални функции - да бъдат защитени зони, горски разсадници, географски култури, дендрариуми", обясни Величкова. /БНР
CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355