Борисов: Има дата за среща на върха на ЕС и Западните Балкани
Има дата през юли за среща между държавите от Западните Балкани и ЕС, за присъединяването на страните към евросъюза. Темата стои и България ще я сложи още два пъти на масата през следващата година. Това каза премиерът Бойко Борисов.
Това ще стане на срещата от Берлинския процес и на организираната с краля на Йордания среща по процеса "Акаба", на която домакин ще е София.
Борисов говори на Годишния форум за устойчивост на Западните Балкани с фокус върху борбата с насилствения екстремизъм. Събитието се организира от Международния републикански институт на САЩ (IRI) и се провежда в София от 12-14 декември. То е с подкрепата на Бюрото за конфликти и стабилизиращи операции към Държавния департамент на САЩ и в сътрудничество с българското Министерство на вътрешните работи.
"Балканите сме успели да направим така, че да ни обърнат внимание. Повече от 10-15 години Балканите не предизвикваха интерес. Радвам се, че със започването на нашето председателство и слагайки темата Западни Балкани многото процеси, които последваха, трайно поставиха тази тема в центъра на вниманието и на европейските колеги и на САЩ.
Надявам се скоро Северна Македония, вече 30-ти член на НАТО, да покаже разликата в развитието си, когато си в това семейство, и в същото време очаквам с повече разум останалите държави, които искат да се присъединяват към ЕС и НАТО, много внимателно да си мерят поведението и стъпките.
Разкрачената поза не е полезна за никого - или си в НАТО или не си", каза Борисов.
"Вече има дата за среща на върха на ЕС и Западните Балкани по време на председателството на Хърватия в Загреб и съм щастлив, че колегата Пленкович също сложи тази гореща тема", каза още той.
"За нас като балканци е много важно да не оставим нито на европейците, нито на американците да загубят доверие с нас", каза премиерът. /24chasa.bg
Това ще стане на срещата от Берлинския процес и на организираната с краля на Йордания среща по процеса "Акаба", на която домакин ще е София.
Борисов говори на Годишния форум за устойчивост на Западните Балкани с фокус върху борбата с насилствения екстремизъм. Събитието се организира от Международния републикански институт на САЩ (IRI) и се провежда в София от 12-14 декември. То е с подкрепата на Бюрото за конфликти и стабилизиращи операции към Държавния департамент на САЩ и в сътрудничество с българското Министерство на вътрешните работи.
"Балканите сме успели да направим така, че да ни обърнат внимание. Повече от 10-15 години Балканите не предизвикваха интерес. Радвам се, че със започването на нашето председателство и слагайки темата Западни Балкани многото процеси, които последваха, трайно поставиха тази тема в центъра на вниманието и на европейските колеги и на САЩ.
Надявам се скоро Северна Македония, вече 30-ти член на НАТО, да покаже разликата в развитието си, когато си в това семейство, и в същото време очаквам с повече разум останалите държави, които искат да се присъединяват към ЕС и НАТО, много внимателно да си мерят поведението и стъпките.
Разкрачената поза не е полезна за никого - или си в НАТО или не си", каза Борисов.
"Вече има дата за среща на върха на ЕС и Западните Балкани по време на председателството на Хърватия в Загреб и съм щастлив, че колегата Пленкович също сложи тази гореща тема", каза още той.
"За нас като балканци е много важно да не оставим нито на европейците, нито на американците да загубят доверие с нас", каза премиерът. /24chasa.bg
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 20:25 Йосиф Миладинов: Една мечта се сбъдна
- 20:17 Четири навика, които ни пречат да пестим
- 20:08 Опашки от коли на "Дунав мост 1"
- 20:00 Руски боен самолет се разби в Охотско море, пилотът е оцелял
- 19:50 Пунктът "Рудозем-Ксанти" ще заработи до края на годината, според Стефан Янев
- 19:38 Кандидатът за канцлер в Германия изпитва дълбок срам заради Втората световна война
- 19:30 Астън Вила уреди заместник на Грийлиш
- 19:18 Пянич иска да се върне в Ювентус