Би Би Си пусна още един филм за социалните домове у нас
Британската телевизия Би Би Си пусна още един документален филм за социалните домове в България, съобщава БНТ.
Телевизията излъчи документалния филм "Скритите деца на България" на Кейт Блюит, която се връща България, за да проследи съдбата на три деца от дома в Могилино, чиято история разказа през 2009 г.
Тогава филмът провокира реформа и замяната на домовете с по-малки центрове от семеен тип.
Сега Блюит се среща със същите деца в новите центрове. Изводът й е, че въпреки промените, условията на изолация и отношението към децата са същите.
През миналата седмица три организации поискаха съдът на ЕС да образува дело срещу Европейската комисия, защото отказва да спре финансирането за изграждането на такива домове у нас.
Организация "Интернационал за правата на хората с увреждания" публикува доклад относно ситуацията с домовете за сираци в България.
От социалното министерство излязоха с позиция по казуса.
"Изложените в доклада на организацията факти и обстоятелства са тревожни и ще бъдат проверени", се казва в позицията на министерството. "Социалното ведомство не приема от единични случаи да се правят генерализирани изводи за грижите за деца в България", отбелязват от ведомството.
Допълва се, че по обективен анализ на предприетата от правителството през 2010 г. реформа за деинституционализация на децата в Република България може да се направи само ако се анализират всички предприети законодателни и други мерки, а не да се правят изводи само от един ограничен кръг подбрани услуги.
Проверка е установила, че всички деца и младежи в центровете са в добро състояние, забелязва се напредък в развитието и социалните умения и добро качество на грижа за тях. /БНТ
Телевизията излъчи документалния филм "Скритите деца на България" на Кейт Блюит, която се връща България, за да проследи съдбата на три деца от дома в Могилино, чиято история разказа през 2009 г.
Тогава филмът провокира реформа и замяната на домовете с по-малки центрове от семеен тип.
Сега Блюит се среща със същите деца в новите центрове. Изводът й е, че въпреки промените, условията на изолация и отношението към децата са същите.
През миналата седмица три организации поискаха съдът на ЕС да образува дело срещу Европейската комисия, защото отказва да спре финансирането за изграждането на такива домове у нас.
Организация "Интернационал за правата на хората с увреждания" публикува доклад относно ситуацията с домовете за сираци в България.
От социалното министерство излязоха с позиция по казуса.
"Изложените в доклада на организацията факти и обстоятелства са тревожни и ще бъдат проверени", се казва в позицията на министерството. "Социалното ведомство не приема от единични случаи да се правят генерализирани изводи за грижите за деца в България", отбелязват от ведомството.
Допълва се, че по обективен анализ на предприетата от правителството през 2010 г. реформа за деинституционализация на децата в Република България може да се направи само ако се анализират всички предприети законодателни и други мерки, а не да се правят изводи само от един ограничен кръг подбрани услуги.
Проверка е установила, че всички деца и младежи в центровете са в добро състояние, забелязва се напредък в развитието и социалните умения и добро качество на грижа за тях. /БНТ
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 20:25 Йосиф Миладинов: Една мечта се сбъдна
- 20:17 Четири навика, които ни пречат да пестим
- 20:08 Опашки от коли на "Дунав мост 1"
- 20:00 Руски боен самолет се разби в Охотско море, пилотът е оцелял
- 19:50 Пунктът "Рудозем-Ксанти" ще заработи до края на годината, според Стефан Янев
- 19:38 Кандидатът за канцлер в Германия изпитва дълбок срам заради Втората световна война
- 19:30 Астън Вила уреди заместник на Грийлиш
- 19:18 Пянич иска да се върне в Ювентус