Беларус започва внос на нефт от Норвегия
Беларуската нефтена компания БНК ще внесе до края на месеца норвежки петрол от находището Johan Sverdrup. Той ще бъде доставен през литовското пристанище Клайпеда, предаде Reuters.
Очаква се норвежкият танкер Breiviken, натоварен с 80 000 тона петрол, да пристигне в Клайпеда на 22 януари. Оттам суровината ще бъде доставена в Новополоцк, в рафинерията "Нафтан", чрез железопътен транспорт. По данни на Reuters, след първата пратка Беларус има намерение да продължи доставките.
Норвежкият петрол, който ще Беларус ще внесе, е съпоставим със сорта Urals.
Беларуският сайт Tut.by пише, че железопътните доставки от Клайпеда ще струват около 20 долара за тон, което е значително по-скъпо от транспортирането по тръбопровод.
Предполага се, че продавач на норвежкия петрол е френската компания Total.
Сделката е сключена на фона на разногласията между Минск и Москва за цената на енергийните доставки. В началото на януари Русия прекрати износа на нефт за Беларус. Москва използва енергийните доставки като инструмент за натиск срещу беларуските власти, които отказват да пристъпят към създаване на обща съюзна държава с Русия.
Беларус внася 23-24 милиона тона руски нефт годишно. Вътрешното потребление по експертни оценки е около 6 милиона тона, останалото количество е за преработка и износ. /news.bg
Очаква се норвежкият танкер Breiviken, натоварен с 80 000 тона петрол, да пристигне в Клайпеда на 22 януари. Оттам суровината ще бъде доставена в Новополоцк, в рафинерията "Нафтан", чрез железопътен транспорт. По данни на Reuters, след първата пратка Беларус има намерение да продължи доставките.
Норвежкият петрол, който ще Беларус ще внесе, е съпоставим със сорта Urals.
Беларуският сайт Tut.by пише, че железопътните доставки от Клайпеда ще струват около 20 долара за тон, което е значително по-скъпо от транспортирането по тръбопровод.
Предполага се, че продавач на норвежкия петрол е френската компания Total.
Сделката е сключена на фона на разногласията между Минск и Москва за цената на енергийните доставки. В началото на януари Русия прекрати износа на нефт за Беларус. Москва използва енергийните доставки като инструмент за натиск срещу беларуските власти, които отказват да пристъпят към създаване на обща съюзна държава с Русия.
Беларус внася 23-24 милиона тона руски нефт годишно. Вътрешното потребление по експертни оценки е около 6 милиона тона, останалото количество е за преработка и износ. /news.bg
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 20:25 Йосиф Миладинов: Една мечта се сбъдна
- 20:17 Четири навика, които ни пречат да пестим
- 20:08 Опашки от коли на "Дунав мост 1"
- 20:00 Руски боен самолет се разби в Охотско море, пилотът е оцелял
- 19:50 Пунктът "Рудозем-Ксанти" ще заработи до края на годината, според Стефан Янев
- 19:38 Кандидатът за канцлер в Германия изпитва дълбок срам заради Втората световна война
- 19:30 Астън Вила уреди заместник на Грийлиш
- 19:18 Пянич иска да се върне в Ювентус