Беларус чака 650 хил. т. нефт от Русия

Заместник-председателят на държавния концерн "Белнафтехим" Владимир Сизов заяви, че Беларус очаква да получи 650 хил. тона петрол от Русия до края на януари. Това съобщи БелТа.

Той уточни, че на първия етап ще бъдат доставени около 100-130 хиляди тона нефт.

Подобно решение ще позволи на двете белоруски рафинерии да работят безпроблемно.

Сизов говори за възобновяването на доставките на нефт за рафинериите в Беларус.

Президентите на Русия и Беларус Владимир Путин и Александър Лукашенко на 30 и на 31 декември проведоха два телефонни разговора, по времето на които обсъдиха доставките на руски нефт в Беларус и въпросната доставка и транзит на газ.

Тези въпроси беларуският лидер обсъди и на 31 декември с премиера на Русия Дмитрий Медведев и енергийният министър на Русия Александър Новак. Същият ден Лукашенко поръча на ръководството на нефтохимическия комплекс да подпише договор за доставка на нефт и да изработи условията за доставка на суровини от прибалтийските пристанища по железопътния транспорт и по нефтопровода Дружба. Не бяха сключени обаче никакви споразумения. /news.bg
CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355