Андрей Врабчев: Мумията на комунизма остава в поведението и умовете на хората
Скулпторът Андрей Врабчев, който пролетта изработи статуя на Бойко Борисов на площад „Гарибалди”, този път избра мястото на бившия мавзолей на Георги Димитров, за да постави 4-метрова мумия, предаде репортер на БГНЕС.
Това е третата поред инсталация на скулптора – след деветосептемврийската и лика на премиера. „Идеята ми е, че толкова години след падането на комунизма, той остана в нас, в нашето поведение и умове. Макар формално рамката на обществото да е демократична, със свободен пазар, нашите виждания и отношения за света останаха от онова време”, коментира скулпторът.
Днешният ден Врабчев не случайно е избрал. На 14 декември 1989 година комунизмът беше премахнат, но практически той не падна. (На 14 декември в София е внесен проектозаконът за премахване на член 1 от Конституцията, който определя ръководната роля на комунистическата партия в живота на страната. Хиляди хора са на площада пред Народното събрание. Студентският протест прераства в спонтанен митинг. Именно от този ден е репликата на Петър Младенов: „Най-добре е танковете да дойдат”).
„По някакъв начин режимът продължава да съществува като мумия. Него го няма, но един и същи кръг хора, свързани тогава с партията, продължават и днес да управляват”, заяви Врабчев.
Минути след поставянето на скулптурата се появиха и полицаи. Врабчев заяви, че очаква да му съставят акт, защото е издигнал мумията без разрешение от Столична община. „Това не ме притеснява, поел съм си риска, пък те си изпълняват задълженията”, заяви авторът.
БГНЕС припомня, че на 1 април на столичния булевард „Гарибалди” се появи статуя на премиера. Врабчев изработи лика на Борисов от стъклопластика, със светещи червени очи и вградена тонколона, от която звучаха популярни реплики на министър-председателя. В едната си ръка Борисов бе с ножица, а в другата – три книги, на една от които пишеше БКП.
След поставянето Врабчев заяви, че не е имал проблеми с властта. Преди това обаче, когато направи деветосептемврийската инсталация. Той е бил извикан в полицията след сигнал на граждани. Предупреден е да изпълнява законите на България.
„Да, може би нарушавам наредбите на общината. В края на краищата можех да застана с един куфар или малка мумия тук, да стоя 3 часа и да си тръгна. И никой да не ме забележи. Тогава нямаше да има такъв проблем“, отговори с усмивка скулпторът. /БГНЕС
Това е третата поред инсталация на скулптора – след деветосептемврийската и лика на премиера. „Идеята ми е, че толкова години след падането на комунизма, той остана в нас, в нашето поведение и умове. Макар формално рамката на обществото да е демократична, със свободен пазар, нашите виждания и отношения за света останаха от онова време”, коментира скулпторът.
Днешният ден Врабчев не случайно е избрал. На 14 декември 1989 година комунизмът беше премахнат, но практически той не падна. (На 14 декември в София е внесен проектозаконът за премахване на член 1 от Конституцията, който определя ръководната роля на комунистическата партия в живота на страната. Хиляди хора са на площада пред Народното събрание. Студентският протест прераства в спонтанен митинг. Именно от този ден е репликата на Петър Младенов: „Най-добре е танковете да дойдат”).
„По някакъв начин режимът продължава да съществува като мумия. Него го няма, но един и същи кръг хора, свързани тогава с партията, продължават и днес да управляват”, заяви Врабчев.
Минути след поставянето на скулптурата се появиха и полицаи. Врабчев заяви, че очаква да му съставят акт, защото е издигнал мумията без разрешение от Столична община. „Това не ме притеснява, поел съм си риска, пък те си изпълняват задълженията”, заяви авторът.
БГНЕС припомня, че на 1 април на столичния булевард „Гарибалди” се появи статуя на премиера. Врабчев изработи лика на Борисов от стъклопластика, със светещи червени очи и вградена тонколона, от която звучаха популярни реплики на министър-председателя. В едната си ръка Борисов бе с ножица, а в другата – три книги, на една от които пишеше БКП.
След поставянето Врабчев заяви, че не е имал проблеми с властта. Преди това обаче, когато направи деветосептемврийската инсталация. Той е бил извикан в полицията след сигнал на граждани. Предупреден е да изпълнява законите на България.
„Да, може би нарушавам наредбите на общината. В края на краищата можех да застана с един куфар или малка мумия тук, да стоя 3 часа и да си тръгна. И никой да не ме забележи. Тогава нямаше да има такъв проблем“, отговори с усмивка скулпторът. /БГНЕС
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 20:25 Йосиф Миладинов: Една мечта се сбъдна
- 20:17 Четири навика, които ни пречат да пестим
- 20:08 Опашки от коли на "Дунав мост 1"
- 20:00 Руски боен самолет се разби в Охотско море, пилотът е оцелял
- 19:50 Пунктът "Рудозем-Ксанти" ще заработи до края на годината, според Стефан Янев
- 19:38 Кандидатът за канцлер в Германия изпитва дълбок срам заради Втората световна война
- 19:30 Астън Вила уреди заместник на Грийлиш
- 19:18 Пянич иска да се върне в Ювентус