2000 лв. средна заплата в София след 4 години
Броят на безработните в столицата - едва 13 000
След 4 г. средната заплата в София ще стигне почти 2000 лева. Това сочи анализ на Института за пазарна икономика, изготвен в рамките на сътрудничеството със Столичната общинска агенция за приватизация и инвестиции.
В момента в София средната заплата е малко над 1700 лв. От ИПИ посочват, че има значителни различия в заплащането между отделните икономически дейности. Няколко водят чувствително – ИКТ, държавното управление и аутсорсингът, а земеделието, хотелите и ресторантите не са достигнали средно брутно месечно възнаграждение от 1000 лева. Според прогнозата на ИПИ до края на 2023 г. в ИКТ сектора средната заплата ще стигне близо 4000 лв., а единствено в туризма ще е под 1000 лева.
Постепенното изчерпване на свободния трудов ресурс в столицата личи доста ясно от динамиката и състоянието на безработицата, посочват още от института. Към края на 2018 г. броят на безработните е намалял до едва 13 хиляди, а висшисти без работа почти няма. Изменение имало и във възрастовата структура, като делът на лицата под 44 години без работа намалява.
Прогнозата е, че ако столицата разширява значително заетостта си в близко бъдеще, това няма да е за сметка на настоящите безработни, а чрез привличане на работници от други области или активиране на хора, които в момента са извън работната сила.
За разлика от повечето области на България, където преобладават заетите със средно образование, в София висшистите са мнозинство. Но имало ръст на заетостта и при хората с основно и по-ниско образование, което донякъде може да се обясни с изчерпването на по-квалифицираните кадри и със съживяването на строителството.
Според прогнозата на ИПИ в следващите 4 г. ще има значителен ръст на заетите на възраст между 60 и 64 г.
Само търговията и здравеопазването губели заети в София през последните години, в търговията имало най-много работещи - почти 140 хиляди души към края на 2018 г. На второ място са информационните и комуникационните технологии. Те заедно с аутсорсинга добавят най-много нови работни места. По-чувствителен ръст имало и при финансови и застрахователни услуги и при операциите с недвижими имоти. Прогнозира се чувствително увеличение на заетите в ИКТ, аутсорсинга и индустрията.
Сред студентитне в София най-голям интерес имало към специалността “Бизнес и администрация”, също и към информатиката и техническите специалности. Увеличава се интересът и към професионалното училищно образование в областта на високите технологии. /24chasa.bg
След 4 г. средната заплата в София ще стигне почти 2000 лева. Това сочи анализ на Института за пазарна икономика, изготвен в рамките на сътрудничеството със Столичната общинска агенция за приватизация и инвестиции.
В момента в София средната заплата е малко над 1700 лв. От ИПИ посочват, че има значителни различия в заплащането между отделните икономически дейности. Няколко водят чувствително – ИКТ, държавното управление и аутсорсингът, а земеделието, хотелите и ресторантите не са достигнали средно брутно месечно възнаграждение от 1000 лева. Според прогнозата на ИПИ до края на 2023 г. в ИКТ сектора средната заплата ще стигне близо 4000 лв., а единствено в туризма ще е под 1000 лева.
Постепенното изчерпване на свободния трудов ресурс в столицата личи доста ясно от динамиката и състоянието на безработицата, посочват още от института. Към края на 2018 г. броят на безработните е намалял до едва 13 хиляди, а висшисти без работа почти няма. Изменение имало и във възрастовата структура, като делът на лицата под 44 години без работа намалява.
Прогнозата е, че ако столицата разширява значително заетостта си в близко бъдеще, това няма да е за сметка на настоящите безработни, а чрез привличане на работници от други области или активиране на хора, които в момента са извън работната сила.
За разлика от повечето области на България, където преобладават заетите със средно образование, в София висшистите са мнозинство. Но имало ръст на заетостта и при хората с основно и по-ниско образование, което донякъде може да се обясни с изчерпването на по-квалифицираните кадри и със съживяването на строителството.
Според прогнозата на ИПИ в следващите 4 г. ще има значителен ръст на заетите на възраст между 60 и 64 г.
Само търговията и здравеопазването губели заети в София през последните години, в търговията имало най-много работещи - почти 140 хиляди души към края на 2018 г. На второ място са информационните и комуникационните технологии. Те заедно с аутсорсинга добавят най-много нови работни места. По-чувствителен ръст имало и при финансови и застрахователни услуги и при операциите с недвижими имоти. Прогнозира се чувствително увеличение на заетите в ИКТ, аутсорсинга и индустрията.
Сред студентитне в София най-голям интерес имало към специалността “Бизнес и администрация”, също и към информатиката и техническите специалности. Увеличава се интересът и към професионалното училищно образование в областта на високите технологии. /24chasa.bg
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 20:25 Йосиф Миладинов: Една мечта се сбъдна
- 20:17 Четири навика, които ни пречат да пестим
- 20:08 Опашки от коли на "Дунав мост 1"
- 20:00 Руски боен самолет се разби в Охотско море, пилотът е оцелял
- 19:50 Пунктът "Рудозем-Ксанти" ще заработи до края на годината, според Стефан Янев
- 19:38 Кандидатът за канцлер в Германия изпитва дълбок срам заради Втората световна война
- 19:30 Астън Вила уреди заместник на Грийлиш
- 19:18 Пянич иска да се върне в Ювентус